Dziąsła

Dziąsła jak i zęby odgrywają dużą rolę w prawidłowych funkcjach i zadaniach jakie spełnia jama ustna. Zdrowe dziąsła to i zdrowe zęby oraz piękny uśmiech przez cały rok.

Tak samo jak dbamy o zęby każdego dnia także powinniśmy nie zapominać o dziąsłach, w bardzo krótkim czasie można nabawić się zapalenia dziąseł, a pozbycie się go na pewno potrwa kilka tygodni. Dlatego warto wiedzieć, jak troszczyć się o dziąsła, każdego dnia. Gdy nasze zęby będą szczotkowane dwa razy dziennie i nie będziemy zapominać o nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej, to nasze dziąsła, także będą pod ochroną. Aby uzyskać efekt mocniejszych i bielszych zębów, warto używać past z fluorem i tych, które powodują wybielanie zębów. Ale to tylko pierwszy krok, aby uzyskać zdrowe dziąsła, oto kilka porad jak o nie dbać:

  • regularne wizyty u dentysty, oraz co półroczne suwanie stomatologiczne kamienia nazębnego spowoduje, że w jamie ustnej bakterie nie spowodują stanu zapalnego dziąseł. Gdy na szkliwie zębów osadza się kamień, warto go usunąć, gdyż zalegający pomiędzy zębami, powoduje, że niektóre z bakterii atakują szkliwo, które traci powłokę ochronną i wtedy zaczynają się odkrywać szyjki zębowe. Bakterie potem atakują dziąsła i powstaje zapalenie przyzębia.
  • Warto pamiętać, że zapalenie dziąseł powoduje paradontozę, która może doprowadzić do chorób zębów. Warto więc dbać o dziąsła nie zapominając o produktach, które są dostępne w aptekach. Zapobiegają one paradontozie i chronią dziąsła przez cały dzień, dostępne są w płynie do płukania i w pastach do zębów oraz w żelach do smarowania dziąseł.
  • Dobra dieta, ograniczenie podjadania słodyczy to także dobry sposób dbania o swoją florę bakteryjną w jamie ustnej.
  • Gdy w jamie ustnej zauważycie jakieś niepokojące objawy, od razu zgłoście się do dentysty. Warto zapobiegać niż leczyć, jak to powiedział pewnie niejeden dentysta.